Rozliczenie podatku od wynajmu mieszkań

Firma GraPaw Kompleksowe Zarzadzanie Najmem w ramach usługi kompleksowej obsługi wynajmu i opieki nad mieszkaniem, prowadzi obsługę księgowo – podatkową rozliczenia podatku od wynajmu. Nasi klienci nie muszą martwić się o rozliczenia podatkowe, my to wykonujemy za nich. Najem mieszkania (lub innej nieruchomości) jest jednym z możliwych źródeł dochodów z których przychody muszą być opodatkowane.

Jak należy opodatkować przychody z najmu?

Przychody z najmu tak jak i inne przychody podatników, podlegają opodatkowaniu. Wynajem mieszkania można prowadzić na dwa różne sposoby, jako najem prywatny lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Prywatny wynajem mieszkania możesz opodatkować w dwojaki sposób – na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5 proc. a podatek na zasadach ogólnych 18 proc. lub 32 proc.  Ryczałtem opodatkowuje się przychód, czyli nie odejmiesz sobie kosztów (np. remontu czy amortyzacji mieszkania). W ramach zasad ogólnych opodatkowany jest dochód (koszty odjęte od przychodu), ale stawka jest dużo wyższa.

Właściciel wynajmowanej nieruchomości sam decyduje, czy potraktuje ten przychód jako efekt prowadzonej działalności gospodarczej czy też najmu prywatnego.